Perla královny Marie Antoinetty je nyní nejdražší na světě

Ve švýcarské Ženevě se uskutečnila dražba století. Dražila se zde jedna z nejvýznamnějších sbírek královských šperků. Vrcholem dražby byla perla ve tvaru kapky, která patřila francouzské královně Marii Antoinettě. 


_104325170_mediaitem104325166

Klenoty francouzské královny Marie Antoinetty zahrnovaly přívěsek s velkou pravou perlou ve tvaru kapky doplněný diamanty, který byl prodán za neuvěřitelných 36 milionů dolarů. Podle aukční síně je to nový rekord.

Perla Marie Antoinetty

Klenoty se dražily ve švýcarské metropoli Ženevě v aukční síni Sotheby’s. Celkem se dražilo 10 šperků. Nejdražším kouskem z královské sbírky je právě perla Marie Antoinetty. Cena se odhadovala na pouhé 2 miliony dolarů, v přepočtu 45 milionů korun. Přívěsek s velkou pravou perlou ve tvaru kapky s diamanty se nakonec vydražil za 32 milionů dolarů, v přepočtu za 736 milionů korun plus poplatky. 

90

Marie Antoinetta

Marie Antoinetta se narodila jako rakouská princezna a na trůn usedla po sňatku s francouzským králem Ludvíkem XVI. Byla to dcera panovnice Marie Terezie. Měla velmi extravagantní životní styl. Před francouzskou revolucí mnoho Francouzů trpělo hlady a žilo v chudobě. To dával lid za vinu rozhazovačné královně. V roce 1793 byla ve věku pouhých 37 let popravena gilotinou, necelý rok po popravě manžela. 

Jak se dostaly šperky do dražby 

Sbírku šperků Marie Antoinetty se rozhodla prodat italská královská bourbonsko-parmská dynastie. Než se oba panovníci v roce 1791 před začátkem francouzské revoluce pokusili o útěk z vlasti, odeslala královna šperky přes Brusel do Vídně k příbuzným. Dostaly se k její sestře, jediné přeživší dceři Marie Terezie, provdané za Ludvíka Antonína Bourbonského. V majetku dynastie zůstaly dalších 200 let.

cnewsfoto19949816

Diamanty se stopami královniných vlasů

Sbírka klenotů obsahovala i perlové a diamantové náušnice, diamantovou brož, nebo diamantový náhrdelník s pravými perlami. Byl vydražen i vzácný prsten s růžovým diamantem Pink Legacy. Na prstenu s monogramem, posázeném diamanty, se údajně zachovaly i stopy vlasů královny. 

Dražba za miliardu dolarů 

Kupec perly si přál zůstat v anonymitě. Za šperky zaplatil 36 165 000 dolarů. Cena byla navýšena o poplatky spojené s aukcí. Celkem dražba klenotů z majetku parmských Bourbonů vynesla přes 53 milionů švýcarských franků, tedy 1,2 miliardy korun. Aukční dům potvrdil rekord v dosavadních aukcích šperků.