Perlový náhrdelník

Perly, využívající se jako šperk, jsou známy již od nepaměti. Lidé pomocí legend kolem tohoto nádherného skvostu vytvořili oblak tajemství a výjmečnosti. Již velcí Římané spojovaly perly s moudrostí, bohatstvím a štěstím. V jeho magickou moc věřily i nejrůznější dámy, které s ním chodívaly pravidelně spávat, kvůli příslibu pěkných snů. Jeho důležité historické postavení také dokládá archeologický nález jednoho perlového náhrdelníku při vykopávkách zimního paláce perských králů v Susách. Jeho stáří se datuje dokonce do doby asi 350 let př. n. l.

Díky jeho historii se perlový náhrdelník stal symbolem váženého společenského postavení. K jeho proslavení také přispěla slavná módní návrhářka Coco Chanel. Její význam v rámci módního průmyslu a její láska k perlovým náhrdelníkům, vysloužila oblibu v okruhu širší veřejností právě tomuto šperku.

pearls kopie

Nejen díky Coco Chanel se perlový náhrdelník stal ikonou ženské elegance a krásy, ale také kvůli jeho popularitě mezi významnými ženami. Mohl být spatřen na dekoltu princezny Diany nebo Michelle Obamové. Lze ho často spatřit i na českém poli a to u bývalé první dámy Dagmar Havlové. 

NA CO SI DÁVAT PŘI VÝBĚRU POZOR?

Pokud se rozhodnete si perlový náhrdelník pořídit, je určitě potřeba si všimnout několika charakteristických prvků, které by měl každý takový šperk mít. Jedná se např. o barvu, délku a velikost perel, cenu a další měřítka, které udávají primárně jeho kvalitu.

Jedním z těchto prvků je tzv. uzlíková vazba, která vypovídá o profesionálním zpracování materiálů. Vysvětlení je prosté, mezi jednotlivými kuličkami je uvázán uzlík, který chrání perly před nechtěným vyvléknutím, nebo před zbytečnou ztrátou perel při přetržení náhrdelníku. Tento způsob je časově velmi náročný a je k němu potřeba zručný šperkař s dokonalou precizností. Dalším prvkem mohou být nedokonalosti, které jsou připisovány překvapivě k perlám pravým. 

DĚLENÍ PERLOVÝCH NÁHRDELNÍKŮ PODLE JEJICH DÉLKY

Pří koupi šperku narazíte hned na několik standardně používaných délek, které se vždy hodí k jinému typu oblečení či příležitosti. 

beads-713340_1920 kopie

  • Collor, límeček (33 cm) těsně obepíná krk, je tedy nutné znát přesný obvod krku budoucí majitelky. Také bývají s nastavitelným uzávěrem, aby šperk neškrtil. Tento náhrdelník se hodí k hlubším výstřihům anebo k oblečení přímo bez ramínek. 

  • Dalším typem je tzv. Choker, obojek (41 cm), který již není tak obepnut kolem krku, ale spočívá na klíčních kostech dámy. Je vhodný pro mnoho typů výstřihů a je možné zvolit i z varianty s více řadami. 

  • Typ Princess (45 cm) se řadí ještě mezi krátké náhrdelníky, ale již se jedná o něco delší variantu, která se hodí k rolákům a středně hlubokým výstřihům. Je vhodnou alternativou pro ženy, které nemají rády svírající pocit z krátkých náhrdelníků a přitom touží po délce kratší. 

  • Matinée (60 cm) je ten typ náhrdelníku, který se hodí k elegantnímu oblečení do práce. Je vhodným doplňkem pro šaty, ale i kostýmek. Můžete ho vhodně zkombinovat také s košilí, kdy náhrdelník převlečete přes límeček. 

  • Opera (80 - 90 cm) spadá již k pasu a je vhodný ho dát do kontrastu s vysoko položenými výstřihy. Také je zde možnost ho stočit do dvou řad a vytvořit z něho choker. 

  • Rope, šňůra (delší než 100 cm) je velmi variabilním typem, který lze nosit jakkoli otočený kolem krku, nebo i třeba kolem ruky, s uzlem apod.